Ходьба на ходулях – нетрадиційна форма фізкультурно-оздоровчої роботи


          На стан здоров'я сучасної дитини впливає багато соціальних та екологічних чинників, які призводять до плоскостопості та порушення постави. У дітей пришвидшується втомлюваність, погіршується самопочуття. І не диво, адже правильна постава – запорука здоров'я. Як же запобігти порушенням постави у дітей?

          Нині, на жаль, батьки рідко звертають увагу на поставу свого малюка під час його малювання чи майстрування за столом. Хребет дугою, одне плече вище другого, лопатки стирчать, голова – набік – дитині так зручно. Тож таке положення дуже швидко стає звичним і через деякий час у багатьох випадках у дітей дуже рано розвивається сколіоз.

          З огляду на це та розуміючи, що діти більшу частину доби перебувають у дошкільному закладі, ми вважаємо одним з основних завдань роботи педагогів збереження та зміцнення здоров'я наших вихованців. Звісно, щоб фізкультурно-оздоровча робота була ефективною, її слід організовувати не лише в дошкільному закладі, а й у сім'ї. Тож налагоджувати тісну взаємодію з батьками ми почали з їх анкетування. Це дало нам змогу з'ясувати, зокрема і рівень обізнаності батьків щодо заходів профілактики порушень постави та плоскостопості у дітей.

Система заходів із профілактики порушень постави та плоскостопості у дітей

          Формування, збереження зміцнення і відновлення здоров'я дітей у нашому дошкільному закладі педагоги здійснюють за допомогою різних, як традиційних, так і інноваційних технологій. Їх використання потребує від вихователів:

 • точних знань про вплив оздоровчих технологій на організм дитини;
 • обліку загального стану здоров'я, знання психофізіологічних особливостей дітей; врахування вікових та індивідуальних особливостей дітей;
 • створення спеціальних умов для оптимізації оздоровчої роботи.

З огляду на результати ортопедичного обстеження, проведеного лікарями – ортопедами  Дарницького центру здоров'я у межах моніторингу рівня фізичного здоров'я наших вихованців, виникла нагальна необхідність розроблення системи заходів, за допомогою яких педагоги мали б змогу здійснювати профілактику та корекцію порушень постави і плоскостопості.

Обов’язковими елементами такої системи є:

 • організація активного рухового режиму протягом дня;
 • використання спеціальних комплексів вправ під час ранкової гімнастики та гімнастики пробудження, занять з фізкультури та фізкультурних комплексів на свіжому повітрі;
 • проведення рухливих ігор;
 • підбір меблів відповідно до зросту дітей;
 • забезпечення постійного нагляду за позою дітей під час занять;
 • упровадження інноваційних здоров'язбережувальних технологій.

Програма «Розумники на ходулях»

     Поряд із фізкультурно-оздоровчими заходами, які вважаються традиційними, ми шукали таку технологію, яка не лише поліпшила б ефективність профілактики, а й сприяла б виправленню вже наявних порушень постави у дітей. Так з'явилася Програма «Розумники на ходулях» (далі – Програма), розроблена  педагогами закладу під керівництвом заслуженого тренера України Олександра Шимка.

Як відомо, порушення постави тісно пов’язані з плоскостопістю. Стопа – це фундамент, опора людського тіла, і будь-яке порушення розвитку стопи може вплинути на формування постави дитини. У дошкільному віці стопа інтенсивно розвивається, її формування ще не завершено, тому несприятливі зовнішні впливи можуть призвести до появи тих чи тих функціональних відхилень.

Програма передбачає застосування в системі традиційних заходів інноваційної методики – навчання дітей ходьби на ходулях. Профілактика та усунення п орушень постави та плоскостопості – процес довготривалий, який потребує від дитини свідомого ставлення та активної участі. А ходьба на ходулях – не лише цікавий вид спорту, який подобається дітям, а й саме та рухова діяльність, яка ефективно попереджує будь-які кістково-м'язові захворювання і сприяє виправленню вже наявних відхилень.

          Показники правильної постави

 • вигини хребта виражені помірно
 • лопатки розташовані симетрично
 • плечі перебувають на одному рівні
 • живіт підтягнутий
 • ноги прямі
 • м'язи добре розвинені
 • хода легка

 

Мета Програми – профілактика плоскостопості та порушень постави, зміцнення опорно-рухового апарату дітей дошкільного віку.

Завдання Програми:

Оздоровчі -

 • запобігати деформації хребта;
 • формувати правильну поставу та розвивати усі групи м'язів;
 • здійснювати профілактику плоскостопості;
 • сприяти гармонійному фізичному розвитку дітей;

освітні –

 • формувати та систематично закріплювати навички правильної постави;
 • збагачувати руховий досвід;
 • розвивати рухові здібності та фізичні якості;
 • удосконалювати вміння та навички правильного виконання рухів;

виховні –

 • виховувати почуття впевненості в собі, інтерес та емоційно-позитивне ставлення до занять з фізичної культури і самостійної рухової діяльності;
 • ціннісне ставлення до власного здоров'я та потребу в здоровому способі життя.

Особливості навчання дошкільників ходьби на ходулях

     Ходьба на ходулях – специфічний вид рухової діяльності, відмінний від таких знайомих дітям основних рухів, як ходьба та ходьба в рівновазі. Щоб дитина впевнено почувалася на ходулях, у неї мають бути добре розвинене відчуття рівноваги та координація рухів тулуба, рук та ніг. Тож із метою підготовки дітей  до ходьби на ходулях ми використовуємо підготовчі ігри та вправи, які спрямовані на :

 • зміцнення м’язової системи опорно-рухового апарату;
 • підготовка стоп – зміцнення дрібних м'язів та зв'язок;
 • навчання утримувати стопи при ходьбі у правильному положенні;
 • формування навички ходьби в рівновазі на відповідній висоті;
 • виховання свідомого ставлення до формування правильної постави.

Підготовчі вправи підібрано і узгоджено з медичними працівниками Дарницького центру здоров'я. Комплекси підготовчих вправ стали обов’язковою структурною складовою кожного фізкультурного заняття. Крім того підготовчі вправи інструктор з фізкультури систематично виконує з дітьми під час ранкової гімнастики. Дозування кожної вправи – диференційне залежно від віку та рівня фізичної підготовки дітей. Зазвичай комплекс підготовчих вправ, що використовується на занятті, містить до 5-6 вправ. Виконуючи їх разом з дітьми, інструктор з фізкультури домагається достатньої амплітуди та якості їх виконання.

          Насправді ходити на ходулях – це не таке вже й складне заняття. Навчитися цього набагато простіше, ніж здається на перший погляд.  Звичайно, без сторонньої допомоги і підтримки (у прямому сенсі цього слова) перший час не обійтися, але навіть сам процес навчання більше схожий на розвагу.

          Центр ваги дитини, що стоїть на ходулях, збігається з центром ваги у звичайному положенні , а тому ходити на ходулях так само просто, які по землі. Особливість такої ходьби і складність полягаю у тому, що потрібно стати на ходулі , які мають певну висоту. Головне для дитини – побороти страх висоти. Тому перші заняття з навчання ходьби на ходулях проводимо лише індивідуально. Починаємо їх із дітьми, які фізично і морально готові до цього виду рухової діяльності.

На початку навчання ходьби на ходулях найскладніше завдання для дитини стати на них.

Щоб стати на ходулі, діти піднімаються на спортивний куб аналогічної висоти і охоплюють ходулі прямими руками хватом внизу. Інструктор з фізкультури в цей час утримує ходулі і стежить , щоб дитина правильно поставила на них стопи. Коли дитина готова рушати з місця, інструктор з фізкультури відпускає ходулі.

Інструктор з фізкультури допомагає дитині зробити перші кроки, а далі, зазвичай, вона легко долає невеликі відстані. Дітям дуже подобається цей вид рухової діяльності, і вже наприкінці першого кварталу більшість дітей старшої групи із задоволенням змагаються в спортивній ходьбі на ходулях наввипередки.

Ходьба на ходулях як засіб профілактики сколіозу та плоскостопості дошкільників

          Профілактика і лікування сколіозу передбачає насамперед зміцнення м’язового корсета. Із цією метою і застосовується ходьба на ходулях. Кістки і м'язи у дітей ще недостатньо міцні. А 10-15 хвилин ходьби на ходулях є оптимальним навантаженням на всі групи м'язів, щоб тримати їх в ходьба   активізує всі м'язи і цим поліпшує поставу, - пояснив автор методики, заслужений тренер України Олександр Шимко, - а це головний показник здоровя хребта та й сього організму».

          Ходьба на ходулях є чудовим засобом профілактики плоскостопості, захворювань суглобів та судин. Цей вид спортивної ходьби розвиває не лише спритність  і стійкість, а й вміння володіти своїм тілом. Ходулі – це чудовий пристрій для поліпшення координації рухів. Під час ходьби на ходулях активізується робота мозку, концентрується увага, адже дитина весь час зосереджена на утриманні рівноваги. А головне – в утриманні хребта в потрібному положенні задіяні всі групи м'язів тулуба, що сприяє поліпшенню постави.

          Діти  із задоволенням ходять на ходулях під час самостійної рухової діяльності на прогулянках. Єдиною умовою при цьому є зручний одяг та легке спортивне взуття з м'якою підошвою. У залі та в теплу пору року діти ходять на ходулях босоніж.

          Останнім часом з'являються нові, досконаліші ходулі, які відповідають усім сучасним вимогам. Наприклад, уже давно з'явилися ходулі, що розраховані не на ходьбу, а на стрибки. Основу таких ходуль становить залізна конструкція, механізм якої представлений пружиною. Та класичними вважають ходулі, зроблені з дерева. Вони легкі, при цьому досить міцні й дуже рідко ламаються.

          Для сучасних дітей ходулі – просто незамінна річ! Сьогодні вони все більше часу проводять вдома, сидячи перед комп’ютером чи телевізором. А навчившись ходити на ходулях, діти із задоволенням починають проводити більше  вільного часу  на свіжому повітрі , адже ходьба на ходулях – це справжній активний відпочинок для кожного.

Поради дитині щодо освоєння ходьби на ходулях:

 • починай учитися ходити на ходулях у присутності дорослого і з його допомогою;
 • стій на ходулях впевнено, тримаючи спину максимально прямо й розправивши плечі;
 • не розставляй ноги занадто широко;
 • навчись «топтатися» по уявному колу;
 • не згинай ноги в колінах;
 • крокуй на ходулях, піднімаючи одну ногу вгору (не вбік і не вперед), ніби намагаючись зробити одну ногу коротшою за другу.

Стаття з сайту www.osvitaua.com. Завантажити статтю в форматі .docx